Jaro je tu, ale POZOR!!!

Začíná nová sezóna a s ní přicházejí věci, které se rok co rok opakují - úlety papoušků. Bohužel naši opeření kamarádi jsou v tomto většinou nevinně. Chyba totiž z velké části přichází především od majitele - ať se jedná o špatné (či v extrémních případech žádné) ukotvení kšírů, přehnaná důvěra v to, že papoušek neuletí, či uspěchaný trénink a následné vypuštění, které časem končí právě úletem papouška.

Číst dál...

Papouščí den na Krásném 2017

Tak jako minulý rok, i letos jsme se vydali v plném složení na velmi oblíbenou a vyhledávanou papouškářskou akci Papouščí den, pořádanou Zdeňkem Krňávkem. Letos však s pár změnami. Velká většina výpravy se na cestu vydala již ve čtvrteční poledne, zatímco naše hezčí část, Janička s Haničkou, vyrazili v sobotu ráno kvůli povinnostem vůči jejich domácím mazlíčkům.

Číst dál...

Akce UK1000 aneb 1000 fanoušků na FB

Nikdo z nás na začátku projektu “Uzavřená Křídla” nepočítal s nějakým velkým veřejným šířením. Začalo to tím, že jsme si udělali web, kde jsme chtěli uchovávat naše zážitky, vzpomínky na naše papoušky a také o nás napsat pár základních informací. Nicméně žijeme v době sociálních sítí, a tak se nám podařilo získat již přes 1000 fanoušků na naší Facebookové stránce.

Číst dál...

Úlet žakyně Sáry

Je čtvrteční slunečné odpoledne a v jedné Facebookové skupině se objevuje příspěvek o ulétlém papouškovi v Praze. Paní, která příspěvek vytvořila v něm píše, že viděla létat papouška, nejspíše žaka, v jenom pražském parku na Jižním městě. Bohužel se jí ho nepodařilo odchytit. Celá naše skupina po přečtení toho příspěvku zbystřila, protože mnoho z nás to má na dané místo kousek a pomoc při hledání ulétlých papoušků nám není cizí. Bohužel se nám nedostalo dalších informací, a tak všichni vyčkáváme, jestli se na Facebooku někde něco neobjeví.

Číst dál...

Velký úklid v Laguně

Jako pro většinu chovatelů papoušků domácích mazlíčků je i pro mě nepochopitelné, že někteří majitelé o ně ztratí zájem a přestanou se jim věnovat. Případně papoušek změní své chování a rázem je pro majitele „nepohodlným“. Což je ale nejspíše také způsobeno změnou chování majitele. Nejvíce nepochopitelné jsou důvody, že papoušek píská, řve, okusuje nábytek apod. Prostě věci, které se u papouška dají očekávat a nový majitel si je měl nastudovat před zakoupením. To je jako kdyby se někdo chtěl vzdát svého dítěte, jen proto, že brečí. Tito papoušci jsou pak většinou svým způsobem týráni. Může jít o ztrátu pozornosti k papouškovi, uzavírání do malých klecí, znemožnění proletu a jiné formy. Bohužel všechny tyto zrady nese papoušek velmi těžce a dochází u něj k prohlubování problému a stresu. Začne si například škubat peří, onemocní z jednotvárné stravy, přestává létat, je více agresivní.

Číst dál...

První létání pro veřejnost

Dne 1. října - nejspíše posledním teplým dnem letošního roku - se naše skupina rozhodla uskutečnit létání pro veřejnost na Podolance. Přijít mohl opravdu kdokoliv s kýmkoliv, ať už se jednalo o děti či papoušky. Akce se konala od 14:00, my však na místo dorazili již okolo 13:00, abychom mohli vítat nové návštěvníky. K našemu překvapení již na místě byla první skupinka lidí v čele s Aratingou Vikym.

Číst dál...

Hledání Majkyho

Byl pátek, přibližně kolem dvacáté hodiny večer, když jsem si na Facebooku všiml sdíleného příspěvku ze stránky „Ztratil se papoušek“. Jednalo se o papouška Ara Zelenokřídlý, který měl uletět v obci Měchenice, což je přibližně 30 minut jízdy od Prahy. No a jelikož jedno z našich mnoha krycích jmen pro skupinu je také Pátrací Křídla, ihned jsme přes náš skvělý skupinový chat na Facebooku zorganizovali na příští ráno pátrání ve složení Martina, Karlos, Jana, Venca a Goldínka. Po této domluvě následoval hovor s majitelem papouška, který mi vysvětlil, jak se celý úlet odehrál. Papoušek se jmenuje Majky a má svou venkovní voliéru. Kvůli osobním problémům musel v osudný den zůstat venku ve voliéře o něco déle, a když se pro něj majitel vracel, aby ho umístil do domu, Majky se něčeho lekl a vyškubl se z majitelova držení. Další důležité informace byla ta, že to je dnes druhý den, co je venku sám.

Číst dál...

Díl druhý - Pořízení papouška

A je zde další díl našeho seriálu o volnoletectví, který vychází ve spolupráci se serverem ARARAUNA.cz

Pořízení papouška je velmi odpovědný úkon, který není absolutně totožný třeba s početím dítěte.  Nechceme se pouštět do úvah od koho papouška koupit, ale v obecné rovině poskytnout základní informace s akcentací na nástrahy a rizika s tím spojená a především se chceme soustředit na téma, kde papouška rozhodně nekupovat. Nejlepší je osobní doporučení na někoho zkušeného či na korektního chovatele. Zejména v době sociálních sítí lze dotaz položit např. ve skupině Papoušci, papoušci a zase papoušci, kde vám jistě někdo rád dá své doporučení. Zajímavý se jeví i projekt serveru Ararauna.cz - Tady je nám dobře.

Číst dál...

Volnoletectví ve skupině Uzavřená křídla

Ve spolupráci se serverem ARARAUNA.cz Vám budeme nepravidelně přinášet díly seriálu o volnoletectní ve skupině Uzavřená křídla.

Uzavřená křídla je největší skupina lidí vyznávajících volnoletectví z Prahy a okolí, v různých fázích tréninkového vývoje. Od ryze začátečníků až po pokročilé.

S ohledem na skutečnost, že valná většina informací, zejména na sociálních sítích Facebook je nedohledatelná, chceme vám touto formou představit formu výcviku budoucích volnoletců ve skupině Uzavřená křídla.

Číst dál...