Díl první - Výběr vhodného papouška

Máme zde první díl našeho seriálu o volnoletectví ve skupině Uzavřená křídla.
A jak jinak začít, než výběrem papouška.

Již samotný nadpis je zcela záměrně zavádějící. Pokud si chcete pořídit papouška jen za účelem volnoletectví, je nutno tento článek přestat číst, a pořízení papouška se doživotně vzdát.

Papoušci jsou nesmírně citliví tvorové, kteří budou vyžadovat vaši pravidelnou péči a zejména lásku. Papoušci jsou tvorové velmi inteligentní a pokud jejich péči či sociální kontakt zanedbáte, projeví se to zlozvykem pro papoušky tolik typickým a to škubání peří, či dalšími negativními vlastnosti včetně toho, že z něj nikdy nebude volnoletec.

Pořízení papouška je rozhodnutí na dlouhá dlouhá léta a zejména u větších druhů Vás bude provázet většinu vašeho života. Pořízení papouška, zejména dnes tolik rozšířených druhů jako je Ara či Žako jako hračku pro děti je zcela nevhodné a rozhodně to nedoporučujeme, děti vyrostou, budou mít jiné zájmy a papoušek bude trpět a většinou děti nerespektuje.

Papoušek není ozdobou pro návštěvy či do klece, je to součást vaší rodiny, každodenní společník, který potřebuje každodenní péči a dá se přirovnat k 2-6 letému dítěti, které nikdy nevyroste.

Pokud nejste připraveni na každodenní péči, každodenní kontakt,zábavu a odpovědnost, nepořizujte si ani děti a ani papouška.

Ukázka jak vypadají papoušci, kteří mají psychické problémy, nedostatečnou péči a socializaci svých majitelů - berte to jako varování. Foto: Magdaléna Žohová – Společnost Laguna, která se o postižené papoušky stará a přijde za to do nebe.

gallery

gallery

gallery

gallery

Velmi diskutovaným a "ožehavým" problémem je zda zvolit papouška ručně dokrmeného či vychovaného pod rodiči. Ze zkušeností skupiny Uzavřená křídla je zjevné,že obě možnosti jsou realizovatelné a proto se tomuto tématu zcela vyhneme.

Bez ohledu na to, zda je papoušek dokrmen, či vychován rodiči, nelze v tomto věku poznat zda se bude jednat o papouška vhodného k volnému létání. Každý papoušek je zcela jiná osobnost, ale obecně se dá konstatovat, že pro papoušky je létaní jejich přirozená vlastnost, takže jen záleží na jejich povaze, vašem přístupu a délce výcviku.

 

<< Úvod seriálu o volnoletectví        Díl druhý - Pořízení papouška >>

zpátky nahoru