Jaro je tu, ale POZOR!!!

Začíná nová sezóna a s ní přicházejí věci, které se rok co rok opakují - úlety papoušků. Bohužel naši opeření kamarádi jsou v tomto většinou nevinně. Chyba totiž z velké části přichází především od majitele - ať se jedná o špatné (či v extrémních případech žádné) ukotvení kšírů, přehnaná důvěra v to, že papoušek neuletí, či uspěchaný trénink a následné vypuštění, které časem končí právě úletem papouška.

První zmíněný nešvar, který se v současné době velmi často objevuje, je špatné uchycení kšírů. Vždy dbejte na to, aby byly kšíry pevně upevněny na ruce, bidle nebo jiném místě, kde je papoušek zajištěn. Neriskujte obyčejné provlečení konce kšírů přes bidlo - stačí aby papoušek trošku škubl a kšíry se vyvléknou. Není totiž nic horšího a nebezpečnějšího, než papoušek, který ulétl právě s kšíry.

Ven na volno patří pouze trénovaný papoušek. Neberte své mazlíčky ven s tím, že "určitě neuletí", "on se ode mne nepohne", "ještě neumí létat" a podobně. V mnoha případech to končí špatně. Stejně tak je potřeba dbát na kvalitu a způsob výcviku papouška na volný let. Trénink by se neměl uspěchat a člověk by si s papouškem měl vyzkoušet situace, které venku mohou nastat a papoušek by na ně měl být alespoň z části připravený - například trénovat slet ze stromu. Než se rozhodneme našeho kamaráda venku vypustit, musíme si být 100% jistí, že je připraven jak papoušek, tak majitel. V mnoha případech to tak bohužel není. Také je potřeba si uvědomit, že ne každý papoušek se takto dá naučit. V dnešní době si mnoho lidí pořizuje velké papoušky jen k tomu, aby s nimi mohli venku volně létat, do tréninku je nutí, uspěchají ho, papoušek potom venku nějakou dobu "funguje", ale pak se vždy něco stane. Více jsme již psali v článku "První kroky k úspěchu"

Celý patý díl seriálu najdete zde.

Závěrem tedy: Dbejte na váš trénink s papouškem. Poraďte se se zkušenějšími okolo vás. Trénink neuspěchejte. Dávejte pozor na kšíry a především - myslete na své papoušky. Oni jsou na vás odkázáni a 100% vám věří. Přejeme všem úspěšný start do této volnoletecké sezóny a spousty volnoleteckých úspěchů!

zpátky nahoru